Blog

Tasarıma Dair İlginç Paylaşımlar

Tasarım Tasası: Nasıl Daha Çok Müşteri Bulurum?

Öncelikle “Tasarım Tasası” yazı dizimizinden biraz bahsetmek istiyorum. Her geçen gün bir çok iş yeri açılmakta, bir çok kişi, bir yerde çalışmaktansa kendi işini kurmayı tercih etmekte, bazıları çok başarılı olurken, bazıları da kısa sürede silinip gitmekte ve tekrar başka yerlerde iş arayışına girip, “ya kendi işini kurmak bana göre değilmiş” demekte.

Bu yazımızda anlatmak istediğimiz şeyleri kısaca;
1. Tasarımınız çok önemlidir, bir kurumsal kimliğe sahip olmalısınız
2. Reklama bütçe ayırmak çok önemlidir, reklam elle tutulur somut bir şey değildir, ama geri dönüşü elle tutulur şekildedir.

tasarım izmirGri balık olmak istiyorsanız, çok şanslısınız, hiç bir şey yapmanıza gerek yok, sadece bir iş yeri kurun ve öyle vakit geçirin, turuncu balık olmak istiyorsanız işiniz biraz zor, doğru tasarım ajansını bulup, bütçe ayırıp çalışmalarınızı sürdürmeli ve daha çok para kazanıp işlerinizi büyütmelisiniz; tercih sizin!

Hepimiz daha rahat bir hayat istiyoruz, iyi para kazanmayı, almak istediğimiz o lüks şeyleri rahatlıkla alabilmeyi, standartın en azından bir tık üstünde yaşamayı. Kısacası iyi bir gelir istiyoruz, para her şey olmasa da, paranın çok şey olduğunu ve her kapıyı açamasa da bazı kapıları kırabileceğini biliyoruz. Bu sebeple nasıl zengin olunur diye adlandırdığımız yazıda işin tasarım kısmından bahsedeceğiz.

Bir iş fikriniz var, işi kurmaya hazırsınız, yeterli bilgiye, yeterli donanıma sahipsiniz, sıra geldi kurumsallığa, tanıtıma, reklama!

Eğer iş için binlerce lira harcayıp reklama ve kurumsal kimliğinize para ayırmazsanız en büyük hatayı yaparsınız. Öncelikle iyi bir kurumsal kimliğinizin olması gerekiyor. Halen Coca-Cola markası bile reklam yapmayı sürdürüyorsa siz de reklam yapmalısınız, “Coca-Cola” reklam yapmazsa gidip kola içmez misiniz? İçersiniz! Ama buna rağmen Coca-Cola reklam çalışmalarını sürdürmekte ve çoğu zaman çok başarılı reklamlar yapmakta, çok başarılı reklam kampanyaları yürütmekte.

Kuracağınız iş yerinde alacağınız şeylere dikkat ediyorsunuz, masaya, sandalyeye, küçük detaylara. Çünkü bu saydıklarımız elle tutulur şeyler ama reklam öyle değil elle tutamadığımız için, tasarımda web sitemize dokunamadığımız için bunlara yapacağımız harcamalarda çoğu zaman ucuza kaçıyoruz. Hal böyle olunca, çok güzel bir yerde, çok güzel bir iş kuruyoruz, ama insanların bizden haberi olmadığı için işlerimiz çok da uzun sürmüyor.

Tasarıma önem vermek, doğru tasarımcılarla çalışmak çok önemlidir. Tasarım konusunda, küçük yerlerin, büyümeyi hedeflemeyen yerlerin tasarımları da küçüktür, baktığınızda aa çok iyiymiş diyeceğiniz pek bir şeyle karşılaşmazsınız ama bazı yerler vardır ki küçük bile olsa reklamlarında büyük oynar, tasarım konusunda seçicidir, işi doğru yapar ve zamanla büyür!

Eğer bir kafe açıyorsanız, menü tasarımınız diğerlerinden farklı olmalı dikkat çekmeli, etrafa afiş yapıştıracaksanız afiş tasarımınız insanların ilgisini çekmeli ve bakan insanlar aynı zamanda afişinizi görmeli, sıradan bir afiş tasarımı boşa para vermekten başka bir şey değildir, aynı şekilde broşür tasarımı da öyle, yolda yürürken elimize sıkıştırılan, çoğunlukla bakmadan çöpe attığımız broşürler, eğer broşülerinizin tasarımı güzel olmazsa, ilk anda broşürü alan kişiyi etkilemezse broşürleriniz çöp olmaya mahkumdur. Web site tasarımınınız modern, şık ya da göz alıcı değilse, sitenizi ziyaret eden kişinin aklındaki ilk izlenimde o şekilde olacaktır. Web siteniz sizin internetteki iş yerinizdir ve internette bir köşke, bir yalıya veya harabe bir gecekonduya sahip olmak sizin elinizde.

Kısacası tasarım ve reklam her şeydir, bir işletmenin büyümesini, daha fazla kişiye hizmet verebilmesini sağlayan en önemli 2 unsurdur. Bu yazımızda tasarımın ve reklamın öneminden bahsettik diğer tasarım tasası yazımızda ise “İyi bir tasarım nasıl olmalıdır”, “işleri büyütmek için nasıl reklam yapılır”, “daha çok kazanmak için yapılamaması gereken hatalar” gibi konulardan bahsedeceğiz.

Yazımızı bitirirken biraz da kendimize pay çıkartalım. Bu işlerin nasıl yapıldığını gerçekten biliyoruz çünkü bilmek için çok okuyor, çok inceliyor, çok geziyor ve çok çalışıyoruz. Başarının tesadüf olmadığından emin olarak çalışmalarımızı sürdürüyor ve birlikte çalıştığımız bireysel ve kurumsal müşterilerimizi bir kaç adım yukarı taşıma konusunda bir çok yaratıcı çözüm sunuyoruz.

Unutmayın ki başarı tesadüf değildir!  Yaratıcı tasarımları üretmek için, önce yaratıcı olmayan tasarımları görmek gerekir. Bu yüzden sürekli araştıran, yenilikçi ekibimiz ile size daha iyi hizmet verebilmek için sürekli olarak örnekler çıkarmaktayız.

Reklamın unutulmayanı için hemen bizimle iletişime geçin, sizin için en ideal teklifleri biz sunalım!

İletişim

Aklınıza takılan tüm sorular için iletişime geçiniz.

Cemal Gürsel Caddesi No: 426 D: 1 Karşıyaka İzmir

msn@erturgutsanatmerkezi.com
0507 95 96 333