Blog

Tasarıma Dair İlginç Paylaşımlar

Markaların İsimleri

dizaynÇoğumuz dünyaca ünlü markaların isimlerinin nereden geldiğini ya da ne anlama geldiğini merak ederiz.  İşte dünyaca ünlü markaların isimlerinin hikayeleri…

Apple

Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından 1976 yılında kurulan Apple Computer’ın ismi, Jobs’ un büyük hayranı olduğu Beatles grubunun Apple Records plak şirketinden geliyor.

Ancak o yıllarda Jobs’un bu girişimi sonucunda Beatles işi Apple’ı mahkemeye verdi. 30 yıl kadar süren mahkeme ise Apple Computer’ın Apple ismini gruptan satın almasıyla nihayet 2007 yılında sonuca bağlandı.

Adobe

Alanının en önde gelen firmalarından biri olan Adobe, ismini kurucusu John Warnock’un evinin arkasındaki Adobe Koyu’ndan alıyor.

Canon

Canon ismi, şirketin ürettiği ilk kamera olan ‘The Kwanon’dan alıyor. 1935’ te değiştirilmesinin nedeni ise, dünyaca tanınabilmesi içindir.

Nikon

Japonya’ nın en önde gelen fotoğraf makinesi üreticisi ‘Nikon’un ismi Japon optiği anlamına gelen ‘Nippon Kogaku’nun kısaltılmasından geliyor.

Intel

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden  ‘intel’ ismini ‘Integrated Electronics’in kısaltılmış halinden alıyor.

Adidas

Spor ürünleri üreticisi Adidas, ismini kurucusu Adolf Dassler’ın takma adı ‘Adi’ ve soyadının ilk 3 harfinin birleşiminden alıyor.

Amazon

Jeff Bezos öncelikle sanal alışveriş şirketinin isminin, alfabenin ilk harfiyle başlamasını istedi. İsim ararken de dünyanın en büyük nehri olan Amazon’ u beğendi çünkü şirketinin de bir gün o kadar büyük olmasını istiyordu.

Audi

Almanya’nın en önemli otomobil firmalarından olan Audi’nin kurucusu August Horch’ tur ve semboldeki 4 daire araba şirketlerinin birliğini gösterir: AUDI VE DKW, HORCH ve Wanderer.

Nissan

Şirketin eski ismi Nippon Sangyo’nun kısaltılmış hali.

Volkswagen

Almanlar’ın önde gelen otomobil markalarından Volkswagen, Almanca’da ‘halkın arabası’ anlamına geliyor.

Saab

Bir zamanların ünlü otomobil firması Saab, ismini ‘İsveç Havacılık Şirketi’ nden (Senska Aeroplan Aktiebolaget ) aldı.

Coca Cola

İçecek firması Coca Cola ismini karışımını tatlandıran ‘Coca’ yaprakları ve ‘Kola’ fıstığından alıyor. Kurucusu John S. Pemberton logonun daha iyi gözükmesi için Kola’daki K’yi C’ye çevirdi.

Pepsi

Dünyaca ünlü içecek markası ismini sindirimi kolaylaştırıcı enzim olan ‘Pepsin’den aldı.

ebay

‘Echo Bay Technology Group’ adlı şirket alan adı olarak echobay.com kullanmak istedi ancak bu alan adı başka şirketler tarafından alınmıştı. Şirkette, ismi kısaltarak ‘ebay’’ ı kullandılar.

IKEA

‘IKEA’ farklı harflerin birleşimi. ‘IK’ harfleri kurucu Ingvar Kamprad’ın isim ve soyisminden ‘EA’ ise büyüdüğü köy Elmtaryd Agunnaryd’ın baş harflerinden geliyor.

Lego

Oyuncak üreticisi ‘Lego’nun ismi Danimarkacada ‘iyi oyna’ anlamına gelen ‘legt godt’ deyişinin birleşiminden geliyor. Lego latincede de ‘birleştiriyorum’ anlamına geliyor. Ancak şirketin kurucuları bunun tesadüf olduğunu söylüyor.

Nike

Dünyanın önde gelen spor ürünleri üreticisi ‘Nike’nin ismi, Yunan mitolojisinden zafer tanrıçası ‘Nikea’ dan geliyor. Markanın işareti tanrıçanın uçuşunu sembolize ediyor. Türkiye’de çinileriyle ünlü İznik kentinin de eski ismi ‘Nikea’ydı.

Reebok

Spor ürünleri üreticisi Reebok’ın ismi Afrikalıların bir tür Afrika antilopuna ‘Rhebok’ demesinden esinlenerek konuldu.

IBM

Bilgisayar devi ‘IBM’in açılımı ‘International Bussiness Machines’ yani Uluslararası İş Makineleri.

Sony

Elektronik devi Sony’nin ismi Latince ses (sonus) ve ingilizce ‘evlat’ (sonny) anlamına gelen kelimelerin birleşiminden oluşuyor.

Sharp

Elektronik devi Sharp ismini kurucularından birisinin ilk icadı olan ‘her daim keskin mekanik kurşun kalem’den (the ever-sharp mechanical pencil) aldı.

Nintendo

Şirketin Japonca adı ‘Nintendou’daki ‘Nin’ bırakılmış ‘tendou’ ise cennet anlamına geliyor.

Nokia

Fin asıllı cep telefonu üreticisi İsmini Finlandiya’daki Nokia şehrinden aldı.

Sega

Video oyunu devi ‘Sega’nın ismi aslında bir Amerikalı olan Marty Bromley tarafından kurulan Service Games of Japan’in kısaltması.

Skype

İnternet üzerinden sesli ve görüntülü iletişime olanak sağlayan en önemli şirketlerden birisi olan Skype için ilk isim olarak SKY-PEER-TO-PEER düşünüldü, daha sonra SKYPER ve en son SKYPE’ta karar kılındı.

Starbucks

Kahve zinciri Starbucks ismini Herman Melville’in ünlü romanı Moby-Dick’teki ‘starbuck’ isimli karakterden esinlenerek aldı.

Virgin

Virgin Şirketler grubunun sahibi ve kurucusu Richard Branson ve ortağı, iş hayatına ilk atıldıklarında, “biz de iş hayatında bakire (virgin)” sayılırız diyerek firmanın bugünkü ismini bulmuş oldu.

Vodafone
İngiliz asılı cep telefonu ve mobil iletişim şirketi ismini İngilizce ses (voice), veri (data), ve telefon (telephone) kelimelerinden almış.

3M

Şirketin orjinal adı ‘Minnesota Madencilik ve İmalat Şirketi’ (Minnesota Mining and Manufacturing Factory) idi. Şirket daha yenilikçi ürünlere odaklanınca ismini de ’3M’ olarak değiştirdi.

Verizon

ABD menşeli telekomünikasyon şirketi ismini Latince ‘gerçek’ (veritas) ve ‘ufuk’ (horizon) kelimelerinin birleşiminden almış.

İletişim

Aklınıza takılan tüm sorular için iletişime geçiniz.

Cemal Gürsel Caddesi No: 426 D: 1 Karşıyaka İzmir

msn@erturgutsanatmerkezi.com
0507 95 96 333