Blog

Tasarıma Dair İlginç Paylaşımlar

Logo Tasarımında Renk

Logo Tasarımında Renklerin Önemi

renkLogo bir firma ne kadar önemliyse renklerin de insanları etkilemede önemi büyüktür.  Her baskıda renklerin aynı değeri taşıması ve farklılık oluşturmaması için renk tercihlerinde PANTONE denilen, standartlaştırılmış renk değerleri kullanılır.

Renk seçimlerinde genelde şu 4 başlık önemlidir

1- Sektör, faaliyet alanı
2- Bölgesellik
3- Hedef ve firma yapısı
4- Öœrün ve hizmet
5- Rakip firma

Yukarıdaki seçenekler değerlendirilerek renk tercihleri yapılırsa, daha faydalı bir sonuç elde edilmiş olur.

Renklerin grafiksel anlamlarına gelince; alanlarında yer edinmiş büyük firmaları aklınıza getirdiğinizde gözünüzde ilk olarak rengi canlanacaktır. Bu etkiyi oluşturmak içinse, firmanın hizmet alanına ve kimliğine uygun şekilde bir renk belirlenmelidir.

Renklerin psikolojik mesajları;

KIRMIZI : En kuvvetli ve en dinamik renk kırmızıdır. İştah açıcı özelliği sayesinde dünyadaki bir çok gıda firması logosunda kırmızı rengi kullanır. Ayrıca etkinlik ve cesaret veren bir renktir.

MAVİ : Sakinlik ve sükuneti temsil eder. Mavi renk kan akışını yavaşlatır. Nazar boncuğu o yüzden mavidir. Duvarları mavi olan okullarda çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır. Mavi, bir at yarışında kazanan ata takılan mavi şeritte olduğu gibi, liderliğin rengidir. Batıda intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlar.

SARI : Geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin sembolü. Trafik levhalarında uyarı işaretlerinin sarı olması bu yüzdendir.

TURUNCU: Sıcak renklerdendir ama kırmızı kadar dinamik değildir. Rahatlığı parlaklığı anlatır, kırmızı renk kadar olmasa da ateşi, güneşi ve ısıyı çağrıştırır.

YEŞİL : Güven verir. Tazeliğin ve verimliliğin rengidir. O yüzden bankaların logolarında hakim renktir. Çevreyi ve doğayı simgeler, rahatlatıcı ve dinlendiricidir. Bunun dışında yeşilde dinsel, mistik bir anlam da vardır. Müslümanlıkta ana renk olduğu gibi, Hristiyanlarda da bu renk ölmezliğin bir simgesidir.

MOR : Nevrotik duyguları açığa çıkardığından, insanların bilinçaltını korkuttuğu saptanmıştır. Mor, asaletin, imparatorluğun rengidir.

LACİVERT : Sonsuzluğu, otoriteyi, verimliliği ve asaleti simgelemesi nedeniyle dünyadaki firmaların neredeyse tümü logolarında maviyi kullanır.

BEYAZ : İstikrar, devamlılık ve temizliği simgeler.

SİYAH : Gücü ve tutkuyu temsil eder. Bizde ve batıda siyah matemi temsil eder, oysa Japonya’da siyah mutluluktur. Siyah fonda kullanılırsa karamsarlığı çağrıştırır. Siyah, Johnnie Walker Black Label’da olduğu gibi, lüksün rengidir.

Renklerin bu tarz psikolojik özellikleri bilinirse ve etkili şekilde kullanılırsa, daha etkili logolar ortaya çıkabilir.

Logo Tasarımı İzmir

İletişim

Aklınıza takılan tüm sorular için iletişime geçiniz.

Cemal Gürsel Caddesi No: 426 D: 1 Karşıyaka İzmir

msn@erturgutsanatmerkezi.com
0507 95 96 333