Blog

Tasarıma Dair İlginç Paylaşımlar

Kafe Menü Tasarımı İçin Uyguladığımız Aşamalar

Menü Tasarımını Nasıl Yapıyoruz?

Menü tasarımları ve kartvizitleri, o mekanın, müşterileriyle tanıştığı ilk andır dolayısıyla bunların hazırlanması ve tasarlanması gerçekten çok özen gösterilmiş çalışmalar gerektirir. Bugün sizlerle birlikte, kafenizin konseptini ve ruhunu tam anlamıyla yansıtacak ve iştah açacak menüleri nasıl tasarladığımızı aşama aşama sizlere aktaracağız.

Dilerseniz önce sizlere öncelikle menü tasarım taslak örneklerimizden bir kaç tane gösterelim;

Yukarıda görmüş olduklarınız, bizim örnek taslaklarımızdır. Şimdi bu menü tasarımlarının, müşterilerimizle birlikte nasıl kararlaştırıldığına ve seçildiğine bakalım.


Müşterinin Aklındaki Fikirleri Anlamak

Öncelikle her şeyden önemlisi, müşterinin yani sizin aklınızdaki tasarımı anlamamız. Aksi takdirde doğrudan kendi oluşturduğumuz menü başarılı olsa bile, sizin aklınızdakine yakın bir şeyler yansıtmadığımız için memnun kalmayabilirsiniz. Öncelikle karşılıklı oturup konuşuyoruz, sizin aklınızdaki tasarıma benzer bir menü taslağını, siz, bize anlatırken biz aynı zamanda çiziyoruz. Konuşma bittikten sonra, taslağı size gösteriyoruz eğer aklınızdakine yakın bulup onaylarsanız bu taslak üzerinden ilerliyoruz eğer “Benim aklımdaki bu değildi” derseniz de tekrar çizimler yapıp size ulaştırıyoruz. Ortak bir noktada karar kıldıktan sonra, o taslak menüyü detaylandırma aşamasına geçiyoruz.


Menünün Tasarlanacağı Mekanı Ziyaret Etmek

Sizin kafenize uygun bir menü tasarlamak için öncelikle mekanınızı ziyaret etmemiz ve orada vakit geçirmemiz gerekmektedir, sonuçta o kafeye gelen bir müşterinin gözünden de bakmamız lazım. Kafenin içindeki aksesuarlara, mekanın ambiansına, çalan şarkılara ve orada çalışanların giyim tercihine bakıyoruz ki kafenin genel havasını anlayalım. “Bu işlem ne işe yarayacak?” diye düşünüyorsanız bu durumu şöyle açıklayabilirim; bir mimar nasıl ki bir bina çizerken içinde oturacak insanların yani binanın hedef kitlesinin isteklerine göre tasarlıyorsa, biz de sizin kafenize gelip, oradaki bir müşteri olup, oraya karşı beklentiler oluşturuyoruz ki bu beklentileri karşılayabilelim menümüzde.


Tasarlanma Aşaması

Yukarıdaki bütün işlemleri yaptıktan sonra geliyoruz detaylı bir tasarlama aşamasına. Bu aşamada bilgisayar programları yardımıyla ve insan psikolojisi doğrultusunda bir menü tasarlamaya başlıyoruz. Bilimsel açıklamaların da dediği gibi, görsel etkenler insanların psikolojilerini ve ihtiyaç düşüncelerini (Acıkma hissi vs.) etkiler. Dolayısıyla, sizin kafenize gelen birinin hem menüyü ilginç bulması, hem iştahının açılması hatta menünün fotoğrafını çekip sosyal medya da paylaşılmasını sağlayabilecek bir menü tasarlamaya çalışıyoruz.


Bizim menü tasarlama aşamalarımız doğrudan müşteri ve menünün tasarlanacağı kafe ile iletişime geçerek yapılıyor -ki bizce en doğru yöntem bu olsa gerek- ki gerçekten kafeyi yansıtsın, müşterinin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılasın.

İletişim

Aklınıza takılan tüm sorular için iletişime geçiniz.

Cemal Gürsel Caddesi No: 426 D: 1 Karşıyaka İzmir

msn@erturgutsanatmerkezi.com
0507 95 96 333