İzmir’de Arama Motoru Optimizasyonu(SEO) Hakkında

Google’da ilk sırada çıkmak hayal değil!

Çok işlek bir yerde dükkanınızın olması ne kadar önemliyse, google aramalarında, arama motorlarındaki arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almanız da o kadar önemlidir. Potansiyel müşterileriniz bir şeyler ararken çevrelerindeki insanlara sormanın yanı sıra arama motorlarında, google’da, yandex’te vb arama motorlarında çıkan sonuçlara göre de hareket etmektedir.Arama motorlarına kayıt yaptırmak, gerek firmanızın tanıtımı ve reklamı gerekse her yerdeki potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve kazancınızı arttırmak açısından büyük önem taşımaktadır. Kayıt yaptırdığınızda firmanızın arama motorlarında çıktığı gibi, daha fazla kişiye de hitap edebilirsiniz.


Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması sebebiyle insanlar tüm ihtiyaçlarını internet aracılığı ile karşılamaktadır. İnternet ağına katılan firmalarla birlikte arama motorlarında yapılan aramalarda karşımıza milyonlarca sonuç çıkar. Tüm firmalar internet sitelerinin ilk on içinde yer almasını ister fakat bunun için arama motorlarına kayıt yaptırmak ve bu sıralamada kalıcı olmak için değişen sisteme uyum sağlamalıdırlar.

Örneğin menü tasarımı yaptırmak isteyen bir kafe, evet kafe sahibi arkadaşlarına sorabilir nereye menü tasarımı yaptırabilirim diye fakat daha sonra googleda da araştırma yapacak, arama motorlarında aratacak, buluduğu şehir izmirse öncelikle menü tasarımı izmir şeklinde arama yapacak ve çıkan tasarım firmalarını sırayla arayacak ve fiyat teklifi alacaktır.

Siz bir tasarım ajansıysanız ve yeriniz İzmir’in en işlek caddesi üzerindeyse fakat arama motorlarında ilk sıralarda çıkmıyorsanız baştan kaybettiniz demektir, menü tasarımı yaptırmak isteyen bu kafe sizi internetten bulamayacağı için listesinde yer almayacaksınız demektir.

Çok iyi bir ürününüz, çok iyi bir hizmetiniz olabilir fakat bulunur olmadan bilinir olmanız mümkün değil. İnternette var olmanın en önemli yollarından bir tanesi organik arama sonuçlarında SEO‘yla yer almaktır, SEO ( Search Engine Optimization ) yani arama motoru optimizasyonu demektir.

Arama motoru optimizasyonunu sadece google olarak düşünmemek gerekir, bir çok arama motoru bulunmaktadır, yahoo, yandex gibi google kadar sık kullanılmasa da çok kullanılan arama motorları vardır, web sitenizin bu arama motorlarının isteklerine uygun optimize edilmesi gerekmektedir, aksi takdirde web siteniz arama motorlarının son sayfalarına gömülecek ve sizi bulmak isteyenlerin anca kazarak size ulaşması gerekecektir.

Kendiniz de düşünebilirsiniz, aklınıza takılan bir şey olduğunda, bir şey satın almak istediğinizde çoğu zaman bir arama motoruna girip ki bu arama motoru büyük çoğunlukla google olmuştur, aramak istediğiniz şeyi aratmışsınızdır ve arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkan sitelere öncelik verip araştırmalarınızı yapmışsınız. Eğer ilk sıralarda çıkan siteler sorularınıza cevap olduysa diğer sitelere girip araştırma gereği duymamışsınızdır, eğer ilk sırada çıkan site sonuçlarınıza tam cevap vermediyse 2. 3. 4. sıradaki siteleri ziyaret etmişsinizdir fakat çok nadir olarak google’daki arama sonuçlarında 2. hatta 3. sayfaya geçmişsinizdir. Durum böyle olunca sorunun cevabını siz de biliyorsunuz. Reklamınızı yapmak için artık arama motorlarında yer almalı ve üst sıralarda olmalısınız.

Arama Motoru Optimizasyonu “SEO” hizmetimizde sizin için önce google da çıkmak istediğiniz anahtar kelimeleri belirliyoruz, daha sonra seçtiğiniz anahtar kelimelere göre çalışmalara başlıyoruz, sitenizi gereksiz kodlardan arındırıyor, çağın gerekliliği şekilde kodluyor, backlink çalışmaları yapıyor, gerekli metinleri hazırlıyor, sitenizdeki görselleri gerekli şekilde optimize ediyor ve sitenizin yükselmesi için gerekli daha bir çok SEO çalışmalarını düzenli olarak sürdürüyoruz.

Örneğin kendimiz için yaptığımız “SEO İzmir” şeklinde aramalarda googleda ilk sıralarda çıkmamızı sağlayan SEO çalışması sonuç vermektedir ve siz de bizi internette google, yandex gibi arama motorlarında yaptığınız arama sonuçlarında bulmuşsunuzdur. Siz de aynı şekilde İzmir aramaları gibi yerel ya da genel aramalarda SEO sayesinde yer almak istiyorsanız bizi arayıp teklif alabilirsiniz.

Seo dilimize İngilizce’den geçmiştir. Matematiksel bir terim olan Optimizasyon kelimesini içine alan Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Bunu uzunca anlatmanın yerine kısaca şöyle diyebiliriz: Bir işin en iyisini yapmakla en kötüsünü yapmak arasında sınırsız bir döngü vardır, bu ‘fark’ anlamına gelen bu döngü, matematikte optimizasyon olarak isimlendirilir. Web sitelerinin arama motorlarında görünmesini ve kullanılabilirliğini kolaylaştırmak için yapılan ve bir algoritma ile çalışan tüm teknik ve işlevsel detayları bu başlıkta toplayabiliriz.
Bunu tek bir cümleyle ifade etmek istesek*

SEO: “Sanal ortamda ayakta durabilmenin detaylarıdır.”
Seo’nun işleyiş tarzının temelini meydana getiren bu algoritmalar, sürekli ve düzenli olarak güncellenmekte ve web sitelerinin uygunluğu buna göre sıralanmaktadır. Yani bir web siteniz varken bu döngüye ayak uyduramıyorsanız vay halinize… Oysaki buna ayak uydurduğunuz takdirde bunun size getirisi çok olacaktır. Seo çalışmaları en çok kullanın arama motoru olan Google esaslıdır. Her ne kadar Yahoo ve Yandex işin içine girip rekabet ortamı oluştursa da yine en gözde olan Google’dır. Bu da demektir ki, eğer web sitenizi başarısını yükseltmek istiyorsanız, Google arama motoruna ayak uydurmalısınız. Araştırmak istediğimiz her şeyi arama motorlarına yazarız. Web siteniz bu arama motorlarının en üstlerinde görünüyorsa bu işini ustalıkla yapan bir profesyonelin elinden çıkmış bir SEO çalışmasıdır. Google güncelleme yaparken bazı kurallar değişir, işte bu değişiklikle birlikte hala en üst sıralarda var olabilmektir esas olan.