İzmir’de Kurumsal Kimlik Tasarımı Hakkında

Kurumsal kimlik tasarımı, temel olarak bir firmanın iç ve dış ilişkilerini, davranışlarını ve kişilere karşı duruşunu temsil etme biçimleridir ve firmaların markalaşma sürecindeki en önemli adımdır.

Kurumsal kimlik tasarımının amacı ise, işletmelerin kimliklerini, misyon ve vizyonunu, ürünlerini, hizmetlerini kısacası tüm bilgilerini en etkili şekilde insanlara aktarmaktır. Günümüzde birçok kurum bu anlayışı benimseyerek, kimlik tasarımının avantajlarından faydalanmaktadır.

Kurumsal kimlik tasarımı, geleceğini düşünen firmalara uzun vadede faydalı olur ve kurum kendisiyle ilgili ne mesaj vermek istiyorsa hedef kitlesine direkt olarak iletir. Ayrıca, firma isminin akıllarda kalıcı olması, görselliğin ön plana çıkarılarak aktarılması, ürün hizmet kalite garantisinin yanı sıra en önemlisi firmanın rakip firmalardan sıyrılarak fark yaratması ve bir adım önde olmasında etkili olmaktadır.

Kurumsal Kimlik Tasarımı temel olarak aşağıdaki alt başlıkları içerir.

Logo
Antetli Kağıt
Kartvizit
Web Sitesi
Tabela
Dosya
Zarf
Çalışanların Baskılı Giysileri

Bu listeye ofis tasarımından  araç giydirmeye kadar bir çok madde eklemek mümkündür, şirketin imzası niteliğindedir.

Kurumsal Kimlik Tasarımı İzmir yazımızda kurumsal kimlik tasarıma dair soruları cevapladık aklınıza takılan diğer sorular ve kurumsal kimlik tasarımı fiyatları için mail ve telefon yoluyla ulaşıp bilgi alabilirsiniz.

Kurumsal kimlik tasarımları, kurumsal kimlik logo, restoran kurumsal kimlik, marka kurumsal kimlik gibi aramalarınız varsa doğru adrestesiniz! İzmir’de Kurumsal kimlik tasarımlarında kaliteden ödün vermeden, en iyi çalışmaları çıkarmak için!

Kurumsal kimlik, pazarlama ve satış alanında(marketing) kurumun müşterilere görünen yüzüne verilen isimdir. Diğer bir şekilde kurumun kendini ifade etmesi denilmektedir. Bu ifade belli sınırları belirlenmiş ve genellikle değişmez bir ifadedir. Kurumu anımsatacak ve tanımlayacak olan tasarımın ne ölçülerde ve nasıl kullanılması gerektiğini belirten kurumsal kimlik kitabı veya talimatname şeklinde oluşturulabilir. Öyle ki bir kurumsal kimlik tasarımı içinde öncelikle amblem (logo) gelmek ile birlikte; çalışanların giyim kuşamından araçların üst yazılarına, antetli kâğıtlardan tabelaya, ambalaj dizaynından faaliyet raporlarına ve ofis dizaynına kadar pek çok bölüm ve alan girmektedir. Bu alan ve bölümlerin ne ölçülerde ve nasıl kullanılacağı kurumsal kimlikte belirtilmektedir

Kurumsal kimlik kurumun imzasıdır ve bu yönüyle değişim geçirmemelidir. Belli dönemlerde firma ve tasarımcıların ortak çalışmasıyla değiştirilebilmesine rağmen firma kurumsal kimlik ile oluşturduğu imajı sıklıkla değiştirmek istemez. Değiştirmek doğru da olmayacaktır.

Kurumsal kimlik çalışmalarında şüphesiz çalışmanın temeli firma amblemi üzerine kurulmaktadır. Amblem renklerinin her durumda aynı değerde basılması, yazı tiplerinin değişmemesi bu çalışmanın ana temelini oluşturmaktadır. Özellikle renk bilgisinin değişmemesi için renklerin pantone numaraları da belirtilir. Kullanılan renkler, yazı tipi ve şekli ile amblem diğer yukarıda belirttiğimiz temalara ve alanlara birebir uygulanmalıdır. Kurumsal kimlik firma için oluşturduğu imajla tüketicinin aklına kazınmaktadır. Bu yönüyle firmanın reklam yatırımlarının başarılı olmasını sağlayan önemli çalışmalardan biridir.