Ambalaj ve Etiket / Sticker Tasarımı Hakkında

Bazen ürünleri sattıran şey ürünün kendisinden çok dışıdır, ürünün ambalaj tasarımı, etiket tasarımı sizi çeker, bu aynı güzel giyimli, bakımlı birinin sizi çekmesi gibidir, içi dolu, kaliteli bir ürünü insanların daha kolay tanıması, daha çok tercih edilmesi için ilk adım olan dış görünüşü yani ambalaj tasarımı ve etiket tasarımı çok önemlidir.

Önemli olan iç güzelliği demeyi bıraktığımız bu günlerde, ürün için de iç güzelliği kadar dış güzelliğinin de önemli olduğunu bilmeliyiz.

Söz konusu ürün içeren bir tasarım alanı olduğu için ambalaj tasarımları sırasında grafik tasarımcıların yanı sıra profesyonel ürün tasarımcılarıyla da çalışmaktayız. Ürününüz için en doğru ambalaj tasarımı, en uygun etiket tasarımını hazırlamak adına profesyonel tasarım çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Günümüzde, iş dünyasının vazgeçilmez unsurlarından biri olan reklam ve tanıtım, firmaların yarış içerisinde var olabilmek için yerine getirmesi gereken önemli misyonlardan biridir.
Birçok firmayı benzerlerinden ayıran en önemli özellik, yaptıkları ve reklam ve tanıtımlarıdır. Özellikle paketlenerek sunulan ürünlerin üzerinde kullanılan etiket tasarımı ve sticker tasarımı, ürünü çekici hale getirirken firmanın da sempatisini artıracaktır.

Ambalaj, çok çeşitli bir ürün portföyüne sahiptir. Kullanılmasındaki temel amaç ise ürünün korunması ve saklanmasıdır. Zamanla markanın tanıtılması ve ürünün daha çok satılması gibi reklam ve tanıtım amaçlı fonksiyonlar içinde kullanılmıştır.

Etiket tasarımı yani diğer adıyla sticker tasarımı , firmalar tarafından en çok kullanılan hizmetlerden bir tanesidir. Hangi alanda ve hangi amaçla kullanılmak isteniyorsa ona göre tasarlanıp, hazırlanmaktadır. Etiketler tasarım ve kalite açısından önemli olmakla birlikte, alanlarına göre özel olarak tasarlanan etiketler çok daha fazla ilgi görmektedir.

Erturgut Design, kutu tasarımı, paket tasarımı, ürün tasarımı, etiket tasarımı gibi tasarıma ve ürün tasarımına dair tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak donanıma sahiptir. Ambalaj Tasarımı İzmir yazımızda çözüm bulamadığınız sorular varsa veya ambalaj tasarımı fiyatları ve etiket tasarımı fiyatları için bize telefon veya mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

Ambalaj tasarımı tüketicinin satın alma eyleminde bulunması için doğru etkili ve dikkat çekici bir ürün giysisi yani ambalajı sunma işlemidir. Satılacak ürünün yapısına ve içeriğine uygun renk, yazı ve biçimler ile tasarlanmış dikkat çekici bir ambalaj tasarımı tüketicinin olumlu olarak etkilenmesini ve diğer seferlerde de aynı ürünü tercih etmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda ambalajın esas amacı olan dış etkilerden ürünü koruması, ürün ile ilgili teknik bilgileri taşıyabilmesi, depolama ve saklama imkânı tanıması ve özelliklerini de taşıması iyi bir ambalaj tasarımında dikkat edilmesi gereken özelliklerdir.

Ambalaj grafik tasarımcısı yaptığı işin uygulama basamaklarını dikkatlice takip ederek, ambalaj malzemelerini tanıyıp baskı işlemlerini ve tasarıma ilişkin sorunları hesaba katarak çalışmaya başlamalıdır. Ayrıca matbaa ile diyalog içinde olmalı işin bitimine kadar kontrolünü sürdürmesi gerekmektedir. Tasarımcı ayrıca ambalaj malzemesinin özelliklerini, paketleme biçimlerini ve malzemeden az fire vererek yararlanmayı bilmelidir. Örneğin kozmetik ürünlerin ambalajlarında bazı malzemeler üründen daha pahalıya mal olabilmektedir. Pahalı malzemeden yapılan ambalajlarda ürünün de pahalı olduğu imajını yaratmaktadır. Bu yüzden ahşap ve tekstil ambalaj malzemeleri yerini metal, plastik ve cam gibi malzemelere bırakmaktadır.

Self-servis mağazalarının artması, dış alım ve dış satımın gelişmesiyle rekabetin artması ambalajın önemi de her geçen gün artmaktadır. Firmalar ürünlerinin doğru değerlendirilmesinde ambalajın önemini daha iyi kavramaktadırlar. Ürünün sunulmasında ambalajı tasarlayanın sorumluluğu da artmaktadır.

Ambalaj nedir?

Günümüzde piyasaya sunacağımız ürün kadar onu müşteriye nasıl sunduğumuz da çok ama çok hatta ve hatta en az o ürün kadar değerlidir. Bu sunumda da en önemli kısım tabii ki ambalajdır. Bir ürün tamimi ile kendi kendini satabilmelidir. Özellikle çağımızda çok net bir açıklık ile var olan reklam sektöründeki çalışma fazlalığı ve tempo bakımından ambalaj üretimi ve ambalajın tasarım aşamalarının önemi kesinlikle yadsınamaz. Ambalaj nedir diye sorar isek, ambalaj çeşitli yönlerden çeşitli birçok yönü ile aşağıdaki vb. bir çok tanım yapılabilir en kısa hali ile ambalaj;

Ürünün kullanıcıya en iyi şekilde her hangi bir deforme, kırılma, bozulma, kolay bir biçimde taşınma gibi işlemlerinin gerçekleştirilmesinde önemli rol oynayan dış kaplamadır.

Ambalaj Tasarımı İzmir’de tasarım nasıl yapılır?

Ambalaj öncelik olarak kesinlikle bir satış yerinde ki ilk reklam unsurlarından biridir.  Yapılan incelemeler sonucu ambalaj ilk olarak tüketicinin ilgisini çeken ve içerisinde Tabii ki ürüne dahil bilgilerin en açık şekilde yansıtıldığı bölümdür. Bu açıdan bakıldığında yapmış olacağımız ambalajımız öncelik olarak kesinlikle ve kesinlikle ilgi çekici olmalıdır. Onlarca hatta ve hatta daha fazla ürünün içerisinde bulunduğu bir reyonda dahi ürünümüz hemen olarak kendini fark ettirmelidir.  Tabii ki her ne kadar bu zamana kadar sürekli olarak tasarımda ki güzellikten bahsetsekte aslında ilk olarak önemli olan ambalajımızın sağlığıdır. İlk olarak ürünümüz iyice incelenmelidir. Bu inceleme ürünümüz ne gibi şartlarda ne gibi zararlar görebilir en iyi paketleme nasıl yapılır daha az yer kaplayarak taşınabilir gibi sorular altında yapılmalıdır. Ürünümüzde ki bu incelemeleri yaptıktan sonra taslak bir tasarım çıkarılmalıdır. Daha sonrasında uzunca bir üredir bahsettiğimiz bölüme yaratıcı bir tasarıma geçebiliriz demektir. Öncelik olarak şekilsel olarak bir yaratıcılık kullanılabilir. Bu yaratıcılık çeşitli kabartmalar ile desteklenebileceği gibi çok farklı renklerle de desteklenmelidir. Kullanılan renkler ilgi çekici olduğu kadar sade uyumlu ve ürünü destekler nitelikte olmalıdır. Kişi ürünü gördüğü takdir de ürün hakkında temel bilgilere sahip olmalıdır. Ambalaj bir nevi kişinin elbisesi niteliğindedir. Unutmayalım ki kişinin de giysisi kişi hakkında onun karakteri hakkında her ne kadar doğruluğu tartışılsa da bir ön yargı oluşturur.

Ambalaj kağıt, plastik, karton, cam, metal vb. bir çok maddeden yapılabilir. Fakat ambalaj tasarımını yapan kişi öncelik olarak ambalaj bahsi geçen maddelerin hangisi ile sonuçlandırıp şekillendireceğini kararlaştırmalıdır ve tasarımı o kullanılacak olan maddeye uygun bir biçimde gerçekleştirmeli.  Tasarımcı hangi madde de günümüz teknolojisinde ne gibi sınırları zorlayan tasarımlar yapabileceğini bilmeli ve tabi ki bu tasarımlardan oluşacak olan ambalaj tasarımlarının fiyatlarını da çıkartmalı firmaya bu gibi giderlerinde düşünülerek oluştural bir fiyat verilmelidir.

 

Sonuç olarak bir ambalaj ilk başta da dediğimiz gibi en az ürün kadar önemli olmakla birlikte kesinlikle çok çok ayrıntı düşünceler ile alanında uzman kişilerin ellerinde oluşturulmalıdır.