İzmir’de Afiş ve Poster Tasarımı Hakkında

Afiş tasarımınızla bulunur olmadan bilinir de olamazsınız! Duvarlara yapışan afişler ne kadar ilginizi çekiyor? Sokakta yürürken hangi afiş aklınızda kaldı diye sorsak cevabınız ne olurdu? Bu soruların cevabı hiç bir afiş aklımda kalmadıysa, sorun sizde değil afiş tasarımındadır. Akılda kalıcı afiş tasarımları için doğru yerdesiniz!

Müşterilerinizi dikkatini çekmek, daha çok fark edilmek istiyorsunuz. Çok kaliteli bir ürününüz veya çok kaliteli bir hizmetiniz, kaçırılmaması gereken fırsat ve kampanyalarınız var fakat bunlardan müşterilerinizin haberi yok! İşte bu durumda sizi tam anlamıyla yansıtacak afiş tasarımlarımız devreye giriyor. Konseptinizi, firmanızın karakterini, müşterilerinize sunmak istediğiniz hizmeti tam anlamıyla sunacak, size özgü hazırlanmış tasarımlarımız bu noktada size en iyi çözümü sunuyor.

Afiş tasarımıyla ilgili aklınızdaki fikirleri bize aktararak, ya da tasarımı tamamen yaratıcı tasarım ekibimize bırakarak en iyi sonuçları almak, afiş tasarımı fiyat teklifi ve ayrıntılı bilgi için msn@erturgutsanatmerkezi.com adresine mail atabilirsiniz. Afiş tasarımı izmir yazısında aşağıda, afiş tasarımına dair ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

Afiş Tanımı ve Amacı

Afiş, en basit tanımıyla bir haberi duyurmak ya da reklam yapmak için uygun yerlere yapıştırılan kâğıtlardır. Kelime anlamı Fransızca kökenli olup, “affiche” kelimesinden dilimize geçmiştir.

Son dönemin oldukça tercih edilen, popüler iletişim araçlarından biri olan afiş tasarımı, halka açık olması, az fakat öz bir anlatıma sahip olması sebebiyle geniş bir kitleye hitap etmekte ve bu da onu firmalar için çok cazip bir yöntem olarak öne çıkarmaktadır.

İç ve dış mekân afişleri olarak iki ana sınıfa ayrılan afişler iki mekâna da uygun olarak tasarlanmakta ve hazırlanmaktadır. İç mekânda kullanılacak afişler, bakacak kişiler için, daha uzun vakit ayırabilecekleri, inceleme şansı daha yüksek olan çalışmalardır. Dış mekân afişleri ise, daha dikkatli hazırlanan, kısa dönemli, insanların dikkatini kolaylıkla çekebilecek, her yerden görülebilen çalışmalardır.

Afişin temel amacı, insanları bilgilendirirken bilinçlendirmektir. Bu nedenle afişte kullanılacak öğelerin dikkatli seçilmesi gerekmektedir. Afişlerin yapılış amacına ve hizmetine göre çeşitleri mevcuttur. Bunlar; kültürel afişler, tanıtım ve reklam afişleri, bilgi içerikli afişlerdir. Fakat hepsinin ortak noktası duyuru ve bilgilendirme amaçlı olmasıdır.

Kültürel afişler düzenlenen organizasyonları tanıtmak için ideal bir yöntemdir. Tanıtım ve reklam afişleri adından da anlaşılacağı üzere temel amacı tanıtım ve reklam yapmaktır. Bilgi içerikli afişler ise ulaşım, çevre ve sağlık vb. konularda insanları bilgilendirmek için hazırlanan afişlerdir.

Afiş Tasarımı Nedir?

Her hangi bir mesajı iletmek, duyuru yapmak veya bir ürünü tanıtma amaçlı yapılan tasarım ve sanat kaygısının bir arada olduğu çeşitli kâğıt boyutlarında veya dijital ortamlarda her an için karşımıza çıkabilitesi yüksek olan grafik ürünlerine afiş denir.

 

Afiş  Tasarımı Nasıl Yapılır?

Afiş tasarımı nasıl yapılırdan önce “afiş tasarımı sırasında nelere dikkat edilmelidir?” sorusunun yanıtları hakkında iyice bilgi sahibi olmalıyız.  Bir afişin tasarımına geçilmeden önce konumuz iyice belirlenmeli, konunun sınırları iyice çizilmeli ve afiş üzerinde mutlak olarak varsa yazılması gereken yazılan not alınmalıdır. Unutmamalıyız ki afişteki asıl amaç karşı tarafa yani hedef kitlemize iletmek istediğimiz her ne ise o konuyu tüm sınırlarıyla karşı tarafa geçirmek ve bunu akılda kalıcı bir şekilde yapmaktır. Bu bağlamda dikkat etmemiz gereken bazı hususları sıralar isek aşağıda ki gibi olacaktır;

 

  • Reklam afişi mutlaka dikkat çekici ve gözle okunabilir şekilde tasarlanmalı; Afiş pazarlamasında ki asıl amacın herhangi bir konuda kişilere mesaj iletmek olduğu unutulmamalıdır. Çoğu zaman bu mesajlar direk olarak yazılar ile dile getirilir afişlerde kullandığımız yazılar arka plan içerisinde boğulmadan olabildiğince net karakterlerde ve büyük puntolar ile yazılmalıdır.
  • Afiş reklamının çabuk kavranılabilir olması; Afiş üzerinde kullandığımız cümleler olabildiğince açık, anlaşılabilir, net ve kısa olmalıdır. Afişi görenler afişin yapılma amacı ilk gördükleri an anlamalılardır. Kişiler bir an için yoldan geçerken kısa bir süre bakma imkânları olabilir bu tür durumlarda dahi anlatılmak istenilen mesajının kişiye geçirilmesi gerekmektedir. Ayrıca afişte ki yazılar en temelinden ayrıya doğru bir düzen şeklinde sıralanmalı veya yazılmalıdır. En temel aşama ise ilk olarak afişin reklamını görenlerin dikkatini üzerine toplayabilmesidir.
  • Düzen; Afiş içerisinde bulunan ayrıtılar dahi çok çok kısa süreli bakışlarda bile hemen belli olmalıdır. Bu da kesinlikle afiş içerisinde ki düzene bağlıdır. Afiş çok fazla iç içe geçmiş nesnelerden, yazılardan oluşmamalıdır. Bu durum bir kargaşa ortamı oluşturur ve bu kargaşada asıl anlatmak istediğimiz mesaj kaybolup gidebilir.
  • Resim yerleştirimi; Afiş içerisinde çok fazla yoğun bir biçimde görsel kullanmalıyız. Kullanacağımız görseller tıpkı kullanacağımız cümleler kadar az ve net olmalıdır. Karşımızda ki kişiye anlatmak istediğimiz olayı mümkünse sadece bu görseller ile de anlatabilecek şekilde kullanılmalıdır.
  • Renk tasarlanması; Gerek afişimizin göze hitap etmesi hoş görünmesi yönünden gerekse de ilgi çekmesi yönünden renk seçimi oldukça fazla önem taşır. Birine uyumlu bir o kadar da zıt olan renkler ilgiyi toplama konusunda oldukça başarılı olabilir.

Afiş Tasarımı Programı

Günümüzde afiş tasarımı yaparken çoğunlukla Adobe Photoshop serisinden bir program kullanmaktadır. Bununla beraber Corel vb. veya Adobe’nin diğer tasarım programlarıyla çok daha farklı yaratıcıklar eklenebilmektedir. Photoshop da yapmış olduğumuz tasarımızı çalışma dosyası olarak kaydetmek istediğimizde afiş tasarımı psd formatında kaydedebilir. Daha sonra kaldığımız yerden devam edebiliriz.