İzmir’de Fotoğraf Çekimi ve Video Prodüksiyon Hizmetleri Hakkında

Ürün Fotoğrafı başta olmak üzere, fotoğraf ve prodüksiyon çalışmalarımızla hizmetinizdeyiz.

Ürün fotoğrafları, bu konuda eğitim almış profesyonel fotoğrafçılar tarafından teknik ekipmanlarla çekilmiş ve tanıtım amaçlı basılmış resimlerdir. Günümüzde e-ticaret için kullanılan kataloglarda basılmak üzere kullanılmaktadır. Ürünün fotoğrafları albenili bir şekilde göze hitap ederek çekilmiş ise bu yolla yapılan satışlarda oldukça yüksek artışlar gözlenmiştir.

Ürün fotoğrafları sadece beyaz ürün için çekilmiş fotoğraflar değil, aksine çok daha farklı yöntem ve teknikler kullanılarak çekilmiş fotoğraflardır. Bu tür amatörce çekilmiş fotoğraflar, ürünü yanlış anlatmakta ve istenilen sonucu vermemektedir. Amatörce değil, tamamiyle profesyonelce çekilmiş, uzman ellerden çıktığı belli olan fotoğraflar bizi istediğimiz hedefe götürmektedir. Bu nedenle işinin ehli bir ürün fotoğrafçısıyla çalışmak son derece önemlidir.

Ürün fotoğrafı, satış yapanlar için büyük önem taşır. Farklı alanlarda farklı kullanım teknikleri oluşturulmaktadır. Mesela, katalog için çekilen resimle bir web sitesi için çekilen birbirinden farklıdır. Web sitesi için kullanılan resimlerde boyut olarak kaliteden ödün verilirken, katalog çekimlerinde ise kesinlikle ödün verilmez. Çünkü kataloglarda boyut ve ölçüler çok önemlidir. Görsel büyük önem taşıdığından katalog resimlerine daha fazla önem verilmektedir. Web sitesinde sadece resim değil, yazı, müzik, video gibi hem görsel hem de işitsel araçlar devreye girdiğinden bir bütün olarak ele alınır. Buna benzer olarak web sitesi için çekilen fotoğraflar da kendi içinde ayrılır. Mesela kurumsal bir firma için çekilenler, e-ticaret siteleri için çekilenlerden farklıdır.

– Prodüksiyon

Video Prodüksiyon Nedir? Nasıl Yapılır?
Video çekildikten sonra videonun işlenmesine video prodüksiyon denir. Amatör şekilde çekilen videoların kalitesini yükseltmek mümkün olduğundan orta kalitede bir video hazırlamak artık zor değildir. Kaliteli ışık ve video çeken araçların yanı sıra video animasyonlarını bilmek gerekir. 3 D sinema tarzı programlar da kullanıldığında profesyonel prodüksiyonlar yapılabilir. Sadece video prodüksiyonlarında ‘ Adope Premier’ programı yeterlidir.

Kurgu Nedir?
Bir filmde görüntü ve seslerin birbiri ardına eklenmesiyle oluşan sisteme kurgu denir. Bu sistemi uygulayana kurgucu, montajcı veya editör denir. Filmi ilk icat edenler kurguyu bilmiyorlardı ama zamanla öğrenip kullanmaya başladılar. Sinemacılık tarihinde kullanılan ilkel yöntemler yerini daha ileri tekniklere bırakınca, sinemacılık artık bir sanat dalı oldu.

Film kurgusu: Film kamerasıyla sinema filmine çekilen filmleri kurgulamak üzere yapılan en eski kurgu çeşididir.

Film kurgusunu oluşturan aşamalar:
1.Negatif filmlerin pozitif kopyaları çıkarılır. İş kopyası denilen bu sistem montaj masasında izlenebilir. Negatif yani ham filme dokunulmaz, saklanır. ‘Perfore bant’ a aktarılarak kurgu masasında duyabileceğimiz sesler haline gelir.
2.Sesler ve görüntüler eşlenerek senkron elde edilir.
3. Senkronize edilmiş planların listeleri oluşturulur.
4. Planlar kesilerek sahne sırasına göre düzenlenir ve raflanır, yoksa karışıklık olur.
5. Planlar sahneleri, sahneler de filmi oluşturur.
6. İlk önce kaba montaj, sonra ince montaj yapılır.
7.Fime ses, müzik, efekt ve dublaj eklenir.
8.Filmin parlaklığı ve rengi ayarlanır.
9.Sesle görüntü birleştirilir.
10. Filmi sinemalarda gösterilecek hale getirebilmek için gösterim kopyaları hazırlanır.