Blog

Tasarıma Dair İlginç Paylaşımlar

Broşür Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Broşür Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

1. Amaç Belirlemek

Broşürün tasarlanılma amacının bilinmesi gerçekten çok öenmlidir. Eğer kendinizi tanıtmak ise, içerisinde sizi gerçekten çok iyi tanımlayan bilgilerin bulunması gerekmektedir. Eğer kendi yerinizin yol tarifi için ise yol tarifinin farklı yerlerden bulunabilmesi içni en iyi yol tarifinin bulunması gerekmektedir. Eğer ürünlerinizi tanıtmak ise içerisinde bütün ya da en popüler ürünlerinizin nasıl ürünler olduğunu, yapılma aşamalarını ve gerekli ise içerisinde bulunan maddelerin nasıl maddeler olduğunun anlatıldığı bir broşür olması gerekmektedir. Dememiz o ki kendi kendinize karar vermeli ve broşürünüzdeki amacı yansıtmalısınız.

2. Hedef Kitleyi Bilmek

Hedef kitlenizi belirlemek, reklamın en öncelikli aşamasıdır. Hedef kitlesi belirlenmemiş bir reklam hareketi, hedef kitlesi belirlenmiş bir reklama göre %60 daha az işe yapacaktır. Dolayısı ile ürününüzü kullanacak, reklamı ulaştırabileceğiniz kişileri belirlemeli ve broşürünüzü ona göre tasarlamalı ya da tasarlatmalısınız. Hatta ona göre dağıttırmalısınız çünkü hedef kitlenizin gittiği yerler, buluduğu yerler değişim gösterebilmektedir. Örneğin 60 yaşındaki bir insana ulaşacağınız yollar, 20 yaşındaki birine göre daha kısıtlıdır çünkü yaş ilerledikçe genelde aktivite oranı azalır işte bu yüzden hedef kitlenizi ona göre belirlemelisiniz.

3. Broşürün Boyutu

Broşürün boyutu, hem insanların broşüre bakma, ilgilenme oranını etkiler hem de maliyeti. Dolayısı ile kendinizi anlatabileceğiniz en uygun boyutları belirlemelisiniz. Fotoğraflara, görsellere ve yazılara göre iyice düşünüp belirlemelisiniz.

4. Görseller

Broşürler, müşterilere ulaşabilmek için en önemli tanıtım ve reklam araçlarından birisidir. Mümkün olduğunca çok  aracı bir arada kullanmak tabi ki de daha iyi reklam sunar fakat sadece broşür kullanacaksanız, o broşürü hem görsel hem de bilgisel açıdan mükemmel kılmalısınız. Hem görsel hem de yazı destekli bir broşür, sadece yazı barındıran bir broşürden daha fazla iş yapacaktır. Dolayısı ile broşürlerinize resimler, görseller eklemeyi asla unutmayın fakat broşürünüzdeki resimlerin kaliteli ve sizi yansıtan resimler olduğuna dikkat etmek zorundasınız aksi takdirde bir facia ile sonuçlanabilir.


Umarız sizler için broşür hakkında hazırladığımız bu detaylı yazıdan memnun kalmışsınızdır. Bu tarz yazıların devamlılığı için bizi takipte kalın!

 

İletişim

Aklınıza takılan tüm sorular için iletişime geçiniz.

Cemal Gürsel Caddesi No: 426 D: 1 Karşıyaka İzmir

msn@erturgutsanatmerkezi.com
0507 95 96 333