İzmir’de Tabela Tasarımı ve Üretimi Hakkında

Firmanızın, markanızın dış yüzü olan tabelalar tasarım olarak çok önemlidir. Dışarda gezerken bir yere oturmaya karar verdiğinizde, bir restorana, bir kafeye oturmaya karar verdiğinizde tabela tasarımları ilginizi çekmiştir. Zayıf tabela tasarımı olan bir yer baştan kaybedecektir, belki gerçekten çok iyi bir mekan olsa bile tabelası onun ne kadar iyi olduğunu yansıtmadığı için sizi içeri çekmeyi başaramayacaktır, bu yüzden tabela tasarımı siz konuşmadan sizi müşterilerinize anlatır!


Tabela tasarımınızla dışarıdaki potansiyel müşterileri çekmek ve yeni kalıcı müşteriler edinmek istiyorsanız doğru adres burası!

Tabela Çeşitleri Nelerdir ?
Aklınıza gelen en küçük esnaftan en büyük holdinglere kadar her türlü firmalar için kullanılan en sık kullanılan ve amacına hizmet eden reklam aracıdır. Reklamın ilk icadından bu yana çok değişiklik göstermiş bir araçtır.

Totem Tabela
Şehirlerarası yollarda, yol kenarlarında ışıklı olduğu için çok uzaktan görülebilen tabelalardır ve bu tabelaların içinde bir kişinin rahatlıkla hareket edebileceği kadar yer olması gerektiğinden totem tabelalarının büyüklüğünü tahmin etmek zor değildir.

Kutu Harf
Çok hoş göründüğü için göze en çok hitaben tabela çeşididir. Tamamen el işçiliğiyle ve paslanmaz krom ile yapılan kutu harf, pleksi ve alüminyumdan da yapılsa da krom görüntüsünü vermez. Krom daha dayanıklı ve temizlemesi kolay olmakla beraber imalatı da çok zordur. Krom harfler lazer ile her türlü yazıya uygulanabilir halde kesilir. Kromun ön yüzü ince kesilerek araya pleksi konarak ışıklı file harf oluşturulur.

Neon Tabela
Neon çubuklar ateşte ısıtılarak yapılan bir özel üretim tabela çeşididir. İçine çeşitli renklerde gaz doldurularak yapılan neon tabela, güzel renkleri ve yüksek ışık gücü nedeniyle en çok tercih edilen tabela çeşididir.

Cephe Tabelası
Hem küçük esnafın hem de büyük holdinglerin tercih ettiği bir tabela çeşididir. Hem pleksi harf, hem ışıklı kutu harf hem de neon ile yapılır.

Alüminyum Harf Tabela
Çok büyük ölçülerde üretilebilir çünkü hafiftir. Talebe göre file ya da içten led ile aydınlatılabilir.

Led Tabela İzmir 

Tabela Tasarımı?

Bir reklam atölyesinde şirketlerin en çok zorlandığı kısım tahmin edebileceğiniz kısım özgünlük yaratıcık kısmıdır. Anlatılacak olan konu her ne kadar basit kısa kısır olursa olsun kesinlikte tebelası olabildiğince yaratıcı olmalıdır. Bir tabela öncelik olarak özgün, yaratıcı olmalı. Özgün ve yaratıcı olmalı ki örneğin yoldan rastgele geçen birinin dahi boş bakışları içerisinde dahi hemen olarak kendini farkettirebilmeli amacını belli edebilmeli. Tabi ki bu durum tebela üzerinde ifade edilecek olan ibarenin özgünlüğü ilede bir açıdan doğru orantılıdır.

Aşağıda bahsi geçen aşamalar yaratıcı farkedilebilir bir tabela oluşturmak için itina ile üzerlerinde durulması asla ve asla atlanılmaması gereken aşamalardır. Bu aşamaları tabela tasarımı İzmir olarak belirledik;

 

  1. Yazı stilini itina ile seçmek

Öncelik olarak reklamın uygulanacağı sektör ve faaliyet alanı iyice belirlenmeli ve bu alana en uygun olan yazı(font) tipi gerekirse tek tek denenerek en uygunu bulunmalı seçilmelidir. Örnek vermek gerekirse Brush ya da Commercial script gibi yazı stileri bir gelinlikçi ya da moda tasarım firması için kullanılabilecek iken bir mobilya atölyesinde kullanılması pek de uygun olmayacaktır.

Tasarımın bütün bölümlerin büyük fontlu bir yazı kullanılmamalıdır. Bu durum hedef kitlenin gözünü yorabileceği gibi sıradanlıkta getirebilir.  Bu açıdan bakıldığında sürekli olarak büyük harflerin birbiri ardına bir arada kullanıldığı tabelalarda mesajın hedef kitleye iletilmesi zaman alacaktır. Bu da algıyı körelten bir aşamadır.

 

  1. Grafiklerin nesnelerin kullanımı

Logolar, clip art’lar, kenar çizgileri hedef kitlenin algısını çekmek farkındalık yaratmak adına çok uygun olabilirler fakat bu objelerin sınırları çok iyi belirlenmemelidir. Aksi taktir de yazının önüne geçebilirler ve bu da amacı geri plana atmak firma tanınırlığının geri plana düşmesi gibi sonuçları doğurabilir. Eğer izleyici güzel klip sanatı veya grafik tasarımına odağını verirse verilmek istenilen sonucun sınırları bozulmuş olacaktır.

  1. Tabela konumu

Tabelalar olabildiğince açık alanlara adeta hedef kitlenin tabiri caiz ise gözüne sokulacak şekilde ki konumlara koyulmalı ve büyüklükleri çok çok iyi bir biçimde ayarlanmalıdır. Örnek olarak yol kenarında bulunan bir tabelayı alalım. Bu tabelayı bir sürücü olabildiğince kısa sürede kavrayabilmeli. Bu süre max. 1-2 sn. kadar olmalı. Ancak bu şekilde o yoldan geçen bir sürücüye hitap edilebilir. Çünkü bir sürücü daha fazla uzun bir süre o tabelaya odaklanamaz yola bakmak zorundadır. Bu ve benzeri nedenler, kitlenin ve şirketinizin mevcut olduğu alanı doğru incelemek, zaferin oluşmasındaki en püf basamaktır..

 

  1. Renk kombinasyonlarının kullanılması

Zemin ve kullanılan harfler arasında kontrast olarak farkların çok olduğu renkler kullanılmalıdır. Bu şekilde mesajımız arka plan içerisinde boğmamış oluruz. Ayrıca tabelamızda kullandığımız renkler gözü yormamalı ve rastgele bir baş çevirmesinde dahi farkındalık yaratıp hedef kitlenin ilgisini çekmeli. Bu aşamalara uyulduğundan tabela tasarımı İzmir aşamaları doğru şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır.