Blog

Tasarıma Dair İlginç Paylaşımlar

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik-Tasarım-Nedir

Grafik Tasarım görsel bir iletişim sanatıdır.Belirlenen hedef doğrultusunda görsellerin veya metinlerin bir araya getirilerek görsel anlamda sanatsal bir yapının oluşturulmasıdır. Ayrıca Grafik Tasarım resmin dönüştürülmesi veya stilize edilmesi işlemini de kapsar.

Grafik Tasarım yapmak için; tasarım sanatları, efektler, bunun yanında teknolojik bilgi ve desen bilgisi gereklidir.Bu bilgi donanımları grafikerlik mesleğinin temelini oluşturur ve bu meslek eğitim, tecrübe gibi kazanımlarla gelişen bir sanat dalıdır. Ayrıca bu sanat dalı eğitim  almadan çeşitli bilgi kaynaklarıyla  kendini geliştiren kişilere de sektörde büyük bir pay alma yolunu açmaktadır.

Grafik Tasarım’ın Türkiye’deki Tarihi Gelişimi

Dünyada matbaanın kullanımı ile beraber grafik tasarım alanında modern anlamada ilk eserler verilmeye başlamıştır.Osmanlı Devletinde ilk matbaa İbrahim Müteferrika tarafından ülkeye getirilmiş ve bu alanda ilk örnekler verilmiş olmasına rağmen günümüz grafik tasarımının temeli olan eserler olamamışlardır. Çünkü Atatürk, Cumhuriyet Döneminde kültürel ve sanatsal anlamda eskiye dönük nitelikleri terk etmiş ve her şeye  batıyı örnek alarak yeniden başlamıştır. Bu nedenle bizim grafik tasarım konusundaki temellerimiz cumhuriyet döneminden sonra ortaya çıkan ilk eserlerle beraber oluşmaya başlamıştır.

Türkiye’nin çağdaş anlamdaki  grafik tasarımın ilk örneklerini 1925’te, Alman Ludwig Hohlwein’den ders alarak ülkemize gelen İhap Hulusi Görey vermiştir. Akıllarda en çok yer eden çalışmaları, ışık – gölge ilişkisine dayanarak yapmış olduğu tekel ve milli piyango afişleridir(Resim 6). İhap Hulusi Görey yurda döndükten iki yıl sonra, 1927’de İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitimci Weber yönetiminde bir afiş atölyesi kurulmuş ve bu atölye 1950’Ierin sonuna doğru Grafik Bölümü’ne dönüştürülmüştür.

İhap Hulusi gibi eğitimini Almanya’da tamamlayan bir başka Türk tasarımcı da Kenan Temizan’dır. Berlin’de yedek subay olarak görev yaptıktan sonra, bu kentte kalarak Berlin Güzel Sanatlar Akademisini bitiren Temizan, Reimann Okulu’nda uzun yıllar eğitimci olarak çalışmış; aynı zamanda Ufa ve Tobis gibi büyük Alman film yapım şirketlerinin film tanıtım afişlerini, ustaca işlenmiş gerçekçi figüratif bir anlayışla tasarlamıştır. 1943’te yurda döndükten sonra ölümüne dek GSA Moda Resimleri Bölümü’nde görev almış, ancak bu süre içinde grafik tasarım konusunda ürün vermemiştir. 1932’de resim eğitimini Paris’te tamamlayıp yurda dönen Mithat Ozar ise, GSA Afiş Atölyesi’nin başına geçmiş, 1940’a kadar sürdürdüğü bu göreviyle bu konudaki ilk Türk eğitimci unvanını almıştır.

İletişim

Aklınıza takılan tüm sorular için iletişime geçiniz.

Cemal Gürsel Caddesi No: 426 D: 1 Karşıyaka İzmir

msn@erturgutsanatmerkezi.com
0507 95 96 333