Blog

Tasarıma Dair İlginç Paylaşımlar

Broşür Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Broşür Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

1. Amaç Belirlemek

Broşürü neden tasarladığınızı bilmek gerçekten önemlidir. Bir broşür çalışmasına başlamadan önce, yapacağınız tasarımı kendinizin anlaması gerekir. Broşür bir etkinlik için tasarlanıyor olabilir. Bir marka tanıtmak için veya kampanyanızı duyurmak için… Bu detaylar broşürün tasarlanma biçimini kolayca etkiler. Marka tasarımı yapıyorsanız çalışmanız farklı yönde, bir etkinlik için broşür bastırıyorsanız tasarımınız farklı yönde olmalıdır. Kurumsal bir marka çalışması yaparken daha sade ve profesyonel bir tasarım olması gerekirken, etkinlik için yapılan çalışmada daha renkli ve hareketli bir tasarım yapılabilir.

2. Hedef Kitleyi Bilmek

Tasarıma başlamadan önce hedef kitlenizi bilmek çok önemlidir. Hedef kitle, 10-15 yaş grubundaysa, broşürün detayları daha hareketli, tasarlanmalıdır. Yazı tipleri daha eğlenceli olarak seçilmelidir. Hedef kitleniz gençse, bazı sanatsal ögeler ve yaratıcı yazı karakterleri kullanabilirsiniz. Yetişkin ve çalışan bir kitleye hitap edecekseniz de daha profesyonel ve minimal bir tasarımla gitmelisiniz.

3. Broşürün Boyutu

Broşür tasarımına başlamadan önce bastırılacak olan broşür ebatlarını öğrenmenizde fayda var. Bu adım grafik öğelerinizi ve fotoğraflarınızı buna göre boyutlandırmanıza yardımcı olur. Broşürün boyutu küçük veya büyük olabilir. Broşür ölçüleri genellikle standarttır fakat bazen müşterinin isteğine göre farklı boyutlarda da basılabilir. Bu yüzden üzerinde çalışmanız gereken broşürün boyutunu her zaman öğrenin.

4. Görseller

Broşürler, mesajınızı iletmek için kullanılan görsel bir araçtır. Mümkün olduğunca az yazı yazmaya çalışın. Vermek istediğiniz mesajı kısa ve öz sözlerle net bir şekilde vermeye çalışın. Uzun paragraflardan kesinlikle kaçının. Grafik öğeleri içeren büyük bir resim ile mesajınızı yazabilirsiniz. Veya daha küçük görseller kullanarak yazılara yer açabilirsiniz. Eğer gerekiyorsa ve çalışma buna uygun oluyorsa, grafik ve tablolar da kullanabilirsiniz. Görsellerin ayarlamasını yaparken titiz davranmalısınız. Küçük görseller eklediğinizde ölçülerinin ve sayılarının düzenini düzgün yapmalısınız. Çok fazla sayıda eklediğiniz küçük görseller broşürde karmaşaya yol açabilir. Ayırca broşür için seçtiğiniz görseller de çok önemlidir. Broşürün amacına uyan görseller seçmeye özen göstermelisiniz. Hedef kitlesinde gençler olan bir broşürde çok çocukça olan resimler kullanmak etkili olmayacaktır.

5. Broşürler Sadece Görsel Değildir!

Evet, broşürler harika resimler, grafik öğeleri, sanat ögeleri ile tasarlanmalı ancak bilgilendirici de olmalıdır. Örneğin, bir etkinliği tanıtıyorsanız, etkinlik açıklamasını ve etkinliğin tarihini ve yerini vermeniz gerekir. Film posteri tasarlıyorsanız, film için kullanacağınız fotoğraf filmin neyle ilgili olduğunu göstermelidir. Kampanya veya reklam broşürü hazırlıyorsanız, markanızı veya kampanyanızı öne çıkaracak bir görsel kullanmalısınız ve yanında mutlaka açıklayıcı birkaç cümle ile markanızı, reklamı ve kampanyayı anlatmalısınız. Boş olarak sadece resim olan broşürlerden tabi ki müşteriler bir şey anlamayacaktır.

İletişim

Aklınıza takılan tüm sorular için iletişime geçiniz.

Cemal Gürsel Caddesi No: 426 D: 1 Karşıyaka İzmir

msn@erturgutsanatmerkezi.com
0507 95 96 333